Brak komentarzy

Czy niania może kupować zabawki dla dziecka?

Wybór osoby, która będzie opiekowała się Twoim dzieckiem, kiedy Ty będziesz w pracy, nie jest łatwy. Idealna opiekunka powinna być przyjaźnie nastawiona, ale nie pobłażliwa. Musi mieć dobry kontakt z maluchem, ale także podobne zdanie względem metod wychowawczych, jak jego rodzice. Niania będzie spędzać z Twoją pociechą mnóstwo czasu, nic więc dziwnego, że chcesz mieć pewność, że jest to ktoś, komu możesz w pełni zaufać. Gdzie znaleźć odpowiednią osobę? Jakie cechy powinna mieć dobra niania? I jakie są jej kompetencje?

Jaka powinna być dobra niania?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, gdyż jest to kwestia indywidualnej oceny rodziców i dziecka. Niania musi przede wszystkim być pogodna, uczciwa, cierpliwa, empatyczna, sumienna oraz mieć podejście do dzieci. Obowiązki i kompetencje opiekunki najlepiej ustalić na samym początku współpracy. Dzięki temu unikniesz ewentualnych nieporozumień oraz ustalisz wspólny plan działania, mający przecież na celu dobro dziecka. Nie ma nic gorszego niż brak konsekwencji w wychowaniu. Jeśli nie pozwalasz dziecku jeść słodyczy przed snem, zadbaj o to, by niania również przestrzegała tej reguły. Nie wymagaj od opiekunki, że będzie przy okazji czasu spędzanego z dzieckiem sprzątała dom, prała i gotowała dla całej rodziny. To nie leży w zakresie jej obowiązków. Cały czas pracy niani powinien być ukierunkowany na Twoje dziecko i opiekę nad nim.

Czy niania powinna dawać maluchowi prezenty?

Jeśli opiekunka Twojego dziecka chce mu kupić prezent z okazji urodzin lub podarować coś na pamiątkę, kiedy już maluch dłużej nie będzie wymagał jej pomocy, trudno jej tego zabronić. Niemniej jednak kupowanie szkrabowi zabawek przez nianię nie powinno być czymś notorycznym. Po pierwsze, może być to działanie mało pedagogiczne, ponieważ dziecko, kiedy przestanie dostawać prezenty, zacznie grymasić. Po drugie, maluch powinien darzyć nianię sympatią nie dlatego, że daje mu prezenty, ale z powodu tego, jaka jest. Dużo lepsze są działania kreatywne. Jeśli więc Twoja niania wykorzystuje czas pracy do tworzenia wraz z dzieckiem zabawek z papieru albo ścinków materiału, to wspaniale. Rozwija dzięki temu jego wyobraźnię oraz zdolności manualne. To bardzo cenne, jeśli maluch nie nudzi się z opiekunką. Jeśli niania ma wiele pomysłów i zna rozmaite zabawy wspierające rozwój dziecka, to znaczy, że dokonałaś dobrego wyboru.

Jak znaleźć opiekunkę?

Sposobów na znalezienie odpowiedniej osoby jest kilka. Można szukać opiekunki z polecania rodziny, znajomych albo sąsiadów. Można również przejrzeć ogłoszenia w lokalnej prasie i w internecie. Warto ponadto zapoznać się ze stroną niania.pl, gdzie znajdziesz profile osób zajmujących się opieką nad dziećmi. Co ważne, wchodząc na profil konkretnej osoby, od razu wyświetlają się referencje oraz ocena nadana przez użytkowników portalu. Jeśli potrzebna jest Ci niania w Krakowie, wystarczy, że na głównej stronie portalu odszukasz nazwę miasta i od razu zostaniesz przeniesiona do listy osób zajmujących się opieką nad dziećmi w tym regionie.