Brak komentarzy

Fenomen tkaniny minky.

Tkanina minky od lat króluje w wyprawce większości noworodków, w wystroju pokoju dziecka, w jego szafie, a nawet w pojemniku na zabawki. Do tego właśnie sprowadza się fenomen tej tkaniny, do jej uniwersalności. I faktycznie, mimo że najczęściej używa się jej do szycia kocyków i otulaczy, to z powodzeniem również znajduje zastosowanie w szyciu ubranek dla dzieci, dekoracji które świetnie uzupełniają wystrój wnętrza, a także w szyciu zabawek, takich jak kostki i książeczki sensoryczne, maskotki i przytulanki. Na rynku tkanin jest duży wybór tego materiału, a w sklepach bogaty asortyment gotowych akcesoriów. Na co zwracać uwagę przy wyborze, by tkanina długo służyła?

Minky – miękki i ciepły.

Wyjątkowy skład tkaniny minky oraz specyfika jego produkcji przekłada się na charakterystyczną miękkość i przyjemne ciepło. W jego składzie znajdują się cienkie (cieńsze od ludzkiego włosa!) włókna poliestrowe, które odznaczają się dobrymi właściwościami termoizolacyjnymi. Tuląc dziecko kocykiem minky mamy pewność, że jego delikatne ciałko ma zapewnioną cyrkulację powietrza i jest doskonale zabezpieczone przed niskimi temperaturami.
Wybierając tkaniny minky, zwracajmy uwagę na grubość splotu, im grubszy splot, tym cieplejszy materiał. Możemy zatem wybrać zarówno kocyk do wózka na zimowe spacery z dzieckiem, jak i na wiosenne ciepłe dni.

Zastosowanie minky.

Jak już wspominaliśmy, minky jest bardzo uniwersalnym materiałem. Najczęściej używa się go do szycia kocyków niemowlęcych, a także na leżakowanie do przedszkola oraz dla dorosłych. Doskonale sprawdza się jako materiał na pościel do łóżek dziecięcych oraz poszewek na poduszeczki, otulaczy i ochraniaczy na boki łóżka. Często szyje się też z niego przytulanki, elementy grzechotek, girlandy i ozdobne literki do pokoju dziecięcego. Minky znajduje też zastosowanie w szyciu elementów garderoby dziecka, takich jak czapek, szalików, rękawiczek, podszycia spodni, kombinezonów czy sukienek.

Minky – oryginał vs podróbka.

Bardzo ważne jest dokładne sprawdzenie producenta przed dokonaniem zakupu. Oryginalny i bezpieczny dla dziecka produkt powinien posiadać certyfikaty, które potwierdzają dobrą jakość zarówno włókna, jak i farby użytej do koloryzacji tkaniny. Tkaniny o niepewnej jakości pochodzą często z małych azjatyckich firm, w których produkuje się w niesanitarnych warunkach materiały, a sam proces produkcji nie jest w żaden sposób kontrolowany. W efekcie, włókna są często cienkie, drugiego sortu, a farby są nieekologiczne i mają bardzo agresywny chemiczny skład. Takie tkaniny charakteryzują się krótką żywotnością, są pozbawione właściwości termoizolacyjnych, a także niejednokrotnie podrażniają skórę dziecka.

Różnicę między oryginalną tkaniną a jej podróbką czuć już przy pierwszym dotyku, prawdziwe minky jest bardzo miękkie i grube, charakteryzuje się dużą elastycznością i wytrzymałością.

Pielęgnacja minky.

Na metce wszytej do produktu z minky można przeczytać rekomendacje producenta dotyczące prania i możliwości suszenia. Zazwyczaj dopuszcza on pranie w pralce w temperaturze 30 stopni Celsjusza. Niestety, wykluczone jest suszenie minky w suszarkach bębnowych pod rygorem utraty najważniejszych właściwości tego materiału. Warto też prać minky z rzeczami w zbliżonym kolorze w celu zapobieżenia ewentualnych przebarwień.

Duży wybór tkanin minky o bogatej kolorystyce i ciekawych wzorach oferuje sklep Bawełna-Tkaniny.