Brak komentarzy

Jak pomóc dziecku czytać ze zrozumieniem?

Czytanie to ciężki i żmudny proces, z którym prędzej czy później musi zmierzyć się każde dziecko. Maluch nie nabędzie tej umiejętności w przedszkolu, ponieważ podstawa programowa nie obejmuje ani nauki pisania ani czytania

Co najwyżej brzdąc zostanie w pewien sposób przygotowany do edukacji w tym zakresie. Dzieci swoją przygodę z nauką czytania zaczynają dopiero będąc uczniami szkoły. Warto jednak wcześniej zaszczepić w dziecku chęć do nauki i zmotywować je do nabywania nowych umiejętności, w tym również czytania. Jak wiadomo, nauka poprzez zabawę przychodzi maluchom najlepiej – brzdąc więcej zapamiętuje i lepiej przyswaja nowe informacje. Z tego właśnie względu, warto zaopatrzyć go w odpowiednie pomoce edukacyjne, dzięki którym czytanie nie będzie tylko przykrym obowiązkiem ale również wspaniałą i fascynującą zabawą.

 

Nauka czytania ze zrozumieniem – jaką metodę wybrać?

Nauka czytania ze zrozumieniem z książkami z Eduksiegarnia.pl powinna zostać rozpoczęta w momencie, gdy dziecko będzie znało wszystkie litery. W następnym etapie maluch zajmuje się syntezą głoskową a następnie czytaniem za pomocą literowania. Na początku są to oczywiście nieskomplikowane wyrazy oraz zdania. Z czasem dzieciaki próbują swoich sił z bardziej rozbudowanym tekstem. Nie jest to jednak skuteczna metoda w przypadku każdego malucha. Zdarza się bowiem, że brzdąc przeczyta tekst ale zupełnie go nie zrozumie. Dzieje się tak dlatego, że literowanie trwa zbyt długo i dziecku ciężko zrozumieć jest sens wypowiedzi.

Znacznie lepszą i efektywniejszą metodą jest nauka czytania sylabami. Oprócz samej umiejętności czytania, maluch również będzie rozumiał tekst i znaczenie przeczytanych słów. Warto również wspomnieć o tym, że ta metoda rozwija funkcje poznawcze a jej efekty widoczne są znacznie szybciej. Na samym początku uczymy malucha samogłosek. W pierwszej kolejności przedstawiamy poszczególną samogłoskę pod względem wizualnym a dopiero później ją wymawiamy. By nauka przyniosła efekty, dziecko musi regularnie i wielokrotnie wykonywać takie ćwiczenie. Następnie przychodzi czas na poznanie spółgłosek. Umożliwi to brzdącowi czytanie sylab otwartych, które stale trzeba utrwalać. Jeśli widzimy, że maluch radzi sobie z tym zadaniem, dodajemy nowe spółgłoski.

 

Jakie pomoce edukacyjne wybrać by nauczyć dziecko czytać ze zrozumieniem?

Jak już wcześniej zostało wspomniane, warto połączyć przyjemne z pożytecznym – czyli naukę i zabawę. By dziecko w znacznie przyjemniejszy sposób opanowało umiejętność czytania ze zrozumieniem, należy korzystać z odpowiednich pomocy edukacyjnych. Świetnym rozwiązaniem z pewnością okażą się serie ćwiczeń „MOJE SYLABKI”, które zostały stworzone dla wszystkich przedszkolaków, rozpoczynających swoją przygodę z nauką czytania. Uzupełnieniem tej serii jest pomoc edukacyjna o nazwie „MOJE UKŁADANKI” . Zestaw zawiera karteczki z sylabami, z których trzeba ułożyć wyraz a następnie dopasować do niego odpowiedni obrazek. To zabawa wykorzystująca wszystkie umiejętności brzdąca.

W nauce czytania niezwykle przydatne okazują się również karty logopedyczne na których widnieją sylaby. Duży, wyraźny druk rzuca się w oczy malucha i pomaga w efektywniejszej nauce. Maluch, który opanuje umiejętność czytania sylab, nie powinien mieć problemu ze zrozumieniem tekstu.

Jak więc widać, nauka wcale nie musi być żmudna, nudna i pozbawiona walorów rozrywkowych. Pomoce edukacyjne to idealne rozwiązanie dla najmłodszych, którzy pragną czerpać radość poszerzając przy tym swoją wiedzę i umiejętności.