Brak komentarzy

Klocki dla dzieci – dlaczego warto?

Sklepy z zabawkami oferują różnorodny asortyment dostosowany do wieku i potrzeb naszych najmłodszych. Klocki Mega Blocks to prosta, ale jednocześnie ciekawa propozycja dla maluchów w wieku 1-5 lat. Pozwala na stworzenie wielu konstrukcji, a także rozwija motorykę małą. Każdy z nas z pewnością bawił się klockami jeszcze w dzieciństwie. Rozwiązania tego rodzaju nie wyszły z mody, a co więcej, wciąż są podstawą dziecięcych aktywności. Przedstawiamy, dlaczego warto inwestować w klocki dla dzieci i jakie dają one wyzwania rozwojowe.

Dlaczego zabawa klockami wpływa pozytywnie na rozwój dziecka?

Choć pozornie wydaje się, że klocki to jedna z najprostszych i mniej stymulujących zabaw, to jednak konstruowanie budowli i tworzenie nowych światów, jest bardzo ważne w toku rozwoju naszego malucha. Zabawa klockami pomaga rozwijać wyobraźnię i koordynację wzrokową dziecka. Dodatkowo jest to rozwiązanie bardzo uniwersalne, ponieważ w zależności od stopnia zaawansowania konstrukcji, klocki dostępne są dla dzieci w każdym wieku. Zarówno dla najmłodszych, jak i starszych konstruktorów. Dla maluchów najlepiej sprawdzą się klocki Mega Blocks, które posiadają duże elementy i zaokrąglone krawędzie. Dzieciaki w tym wieku często badają fakturę określonych przedmiotów, dlatego nie musimy się martwić, że malec skaleczy się, jeśli weźmie klocek do ust. Im starsze dziecko, tym klocki mogą być mniejsze, a poziom ich skomplikowania powinien rosnąć ze względu na możliwość stawiania wyzwań rozwojowych.

Co zabawa klockami daje dziecku?

Oprócz treningu wyobraźni i umiejętności logicznego myślenia w zakresie konstrukcji klocki ćwiczą również zdolności manualne najmłodszych. Maluch uczy się chwytać – również małe przedmioty – i umieszczać je w odpowiednich miejscach. Tego rodzaju czynności uczą również logicznego myślenia, które przyda się w późniejszej nauce liczenia. Aby jak najlepiej rozwijać w dziecku umiejętność kreatywności, warto zdecydować się na jak najprostsze modele, takie jak klocki Mega Blocks. Pozwalają one na tworzenie unikalnych budynków, a nie tylko takich zestawień, jakie zaproponował producent. Dzięki zabawie tego rodzaju dzieci uczą się również zachowań społecznych i ćwiczą umiejętności interakcyjne. Bawiąc się wraz z innymi dziećmi oraz z rodzicami uczą się tego, jak reagować na różne pomysłu, dochodzić do wspólnych rozwiązań, a także – co najważniejsze – jak współpracować, by wspólnie stworzyć wymarzoną budowlę!